Jste obézní, máte cukrovku? Třebíčská nemocnice otevírá bariatrickou poradnu

Třebíč, 4. 5. 2021 – Chirurgické oddělení třebíčské nemocnice rozhodně nezahálí a rádo by veřejnosti představilo jarní novinku pro pacienty trpící obezitou nebo diabetem 2. typu. Jedná se o zahájení provozu bariatrické poradny pod vedením lékařů Jiřího Jeřábka a primáře chirurgického oddělení Jana Cagaše.

Bariatrická chirurgie je jedinou dlouhodobě efektivní metodou, která prokazatelně zajistí udržení poklesu celkové hmotnosti a současně sníží výskyt dalších přidružených onemocnění, jako jsou cukrovka, vysoký krevní tlak, infarkt nebo mozková příhoda.

Na co se připravit při příchodu do poradny. Nejprve pacient projde komplexním vyšetřením. „Prioritně se snažíme o konzervativní terapii výše uvedených onemocnění. Důležitá je především spolupráce s nutričním terapeutem, diabetologem a obezitologem,“ upozorňuje lékař Jeřábek. Každý pacient však nemusí být operován. „Až v případě, že konzervativní terapie není úspěšná a pacient nemá dostatečný váhový úbytek, teprve tehdy navrhujeme metabolickou (bariatrickou) operaci. Operace je pouze jedním krokem v terapii, k úspěchu vede dlouhodobá změna stravovacích zvyklostí a změna životního stylu,“ vysvětluje strategii léčby doktor Jeřábek.

„Na našem pracovišti nabízíme tubulizaci žaludku, kdy chirurgicky zmenšíme žaludeční kapacitu a tak pacient nemůže jíst takové množství potravy a dříve dochází k pocitu sytosti. Další prováděnou metodou je gastrický (žaludeční) bypass. Ten je efektivnější než tubulizace, ale je i technicky náročnější. Jeho principem je vyřazení asi 150 centimetrů tenkého střeva z kontaktu s potravou. Pacient tak není schopen vstřebávat takové množství stravy a efektivně hubne. Obě metody provádíme laparoskopicky. Pacienti velice rychle pocítí zlepšení metabolických poruch jako je cukrovka, vyšší krevní tlak a hyperlipidémie. Hubnutí je spíše takový bonus. Je nutno podotknout, že primární indikací k těmto operacím již není samotná obezita, ale především snaha o zlepšení těchto zmiňovaných metabolických onemocnění. S přidruženými chorobami je indikace k operační léčbě silnější a není nutná taková míra obezity, aby pacientovi mohla být operace nabídnuta,“ popisuje výhody bariatrické operace primář Cagaš.

Počet pacientů s obezitou výrazně narůstá. Nejvíc obézních osob v České republice je ve věkové kategorii 50–64 let. „V této skupině se obezita týká téměř čtvrtiny obyvatel. Řešením je chirurgická léčba obezity, kterou chirurgové v bariatrické poradně nabízí a je plně hrazena zdravotními pojišťovnami. Tato léčebná metoda v naší nemocnici chyběla,“ pochvaluje si rozšíření nabídky chirurgického oddělení ředitelka nemocnice Eva Tomášová.

Bariatrická poradna je otevřena každý pátek v době od 9 do 12 hodin. Na první konzultační návštěvu se můžete objednat na telefonním čísle 568 809 205 nebo svůj zdravotní stav konzultovat s lékařem na e-mailu jjerabek@nem-tr.cz, jcagas@nem-tr.cz. Kompletní kontakty a informace naleznete na webu nemocnice www.nem-tr.cz – bariatrická poradna.