Babybox

V rámci péče o narozené děti funguje při novorozeneckém oddělení schránka k anonymnímu umístění novorozeného dítěte  (BabyBox), který je v budově M2 z boku budovy za prostory nemocniční lékárny.

V pondělí 11. prosince 2023 v pravé poledne byl slavnostně otevřen nový modernizovaný babybox nové generace. Původní bedýnka pomohla od roku 2010 dvěma děťátkům. Dvířka nového babyboxu se otevírají automaticky a po vložení děťátka a aktivaci senzoru se zcela samočinně zavřou. Ručičky a nožičky děťátka jsou chráněny proti kolizi s dvířky fotobuňkami. Vnitřní prostor je klimatizován. Babybox je opatřen náhradním zdrojem energie a napojen mnohonásobně jištěnou signalizací na stálou službu na počítače a na mobilní telefony. O slavnostní otevření se postaral samotný pan Ludvík Hess - zakladatel babyboxů v České republice.

První babybox byl v Nemocnici Třebíč uveden do provozu 19. 3. 2010 jako 34. v České republice. Z důvodů demolice pavilonu R došlo k přestěhování Babyboxu do pavilonu M. Tam je přímo napojen na dětské oddělení, konkrétně novorozeneckou JIP. Ke stěhování došlo 30. 5. 2017.

 1. miminko Michaela: 24. 6. 2019

V pondělí 24. června v 13:52 bylo v babyboxu Nemocnice Třebíč nalezeno dítě. Holčička dostala od zakladatele babyboxů Ludvíka Hesse jméno Michalka.
Ihned poté, co senzor ohlásil manipulaci s dvířky od babyboxu, byla holčička převezena na dětské a novorozenecké oddělení. „Holčičku jsme ošetřili a oblékli. Její věk odhadujeme na zhruba tři nebo čtyři dny,“ potvrdila primářka dětského a novorozeneckého oddělení MUDr. Alena Holubová. Její váha při příjmu činila 2,94 kg a měřila 49 cm.
Nalezení holčičky ohlásila Nemocnice Třebíč na místně příslušný Orgán sociálně-právní ochrany dětí. Zítra budou u holčičky provedeny odběry. Pokud odběry dopadnou dobře, nebude nic bránit tomu, aby se jí ve středu nebo ve čtvrtek ujali pěstouni.

2. miminko Alžběta: 14. 9. 2022

Ve středu 14. září hodinu před polednem zazněl v třebíčské nemocnici zvukový signál vedoucí z BabyBoxu. Do BabyBoxu bylo vloženo zdravé miminko. Jedná se o holčičku, která dostala jméno Alžběta.

„Alžbětka je po provedení lékařské prohlídky zcela v pořádku. Váží 3310 g a měří 49 cm. Zabalená byla v bílo-růžové dece, ošetřená, vykoupaná, čistě oblečená. Podle lékařů dětského a novorozeneckého oddělení se narodila dnes,“ popisuje stav novorozené holčičky ředitelka třebíčské nemocnice Eva Tomášová.

3. miminko Pavel: 23. 2. 2024

V pátek 23. února 2024 o půl osmé večer oznámilo signalizační zařízení vložení miminka do Babyboxu. V Babyboxu byl nalezen podchlazený chlapeček s váhou 3790 gramů. Stabilizaci jeho zdravotního stavu zajistil tým dětského a novorozeneckého oddělení Nemocnice Třebíč.

Podle posledních zpráv se má čile k světu.

Chlapeček dostal jméno Pavel.

„Pavel vstoupil dvířky babyboxu do nového života v pátek 23. 2. 2024 v 19:28 a sestřička Simona mě ujistila, že je na první pohled v pořádku, pupečník má zavázaný tkaničkou možná od bot. Pavel byl oblečený v modrém triku s bílými hvězdičkami a bílých dupačkách, které pravděpodobně zdědil po starším sourozenci," uvedl Ludvík Hess ve své tiskové zprávě.