V centrální laboratoři třebíčské nemocnice provádějí PCR testy díky nově vybudované PCR laboratoři

V centrální laboratoři třebíčské nemocnice provádějí PCR testy díky nově vybudované PCR laboratoři

Třebíč - Přes tisíc odebraných vzorků týdně, zahlcené laboratoře – taková byla situace v říjnu při špičce druhé vlny onemocnění COVID-19 v třebíčské nemocnici. Nasmlouvané laboratoře byly přetížené, na vyhodnocení testů se čekalo velmi dlouho. Řešením této nepříznivé situace se začala zabývat lékařka mikrobiologie centrální laboratoře Eliška Míšková. Nová PCR laboratoř vznikla v důsledku akutní potřeby navýšit počty testovaných pacientů.


Stávající PCR testování na COVID-19 provázely problémy. V čem spočívaly?

V naší laboratoři na mikrobiologii provádíme PCR vyšetření u vybraných patogenů, například u chřipky, už několik let. Máme k tomuto účelu propůjčen od jedné firmy přístroj, do kterého odebíráme reagencie. Je to úžasný přístroj, který je nenáročný na obsluhu, umí vyšetřovat jednotlivé vzorky a výsledek jsme schopni sdělit přibližně za hodinu. Jeho nevýhodou je vyšší cena vyšetření a nemožnost použít do tohoto přístroje jiné testovací kazety než ty, které jsou pro něj určeny.  

Určité problémy s použitím tohoto přístroje na detekci koronaviru nás provázejí už od začátku celé pandemie. Nejdříve několik týdnů trvalo, než firma začala vyrábět příslušné testovací soupravy v dostatečném množství, a později po několika málo měsících došlo k téměř úplnému výpadku těchto testů. Letos v září bylo již jasné, že potřebné dodávky v nejbližších měsících obnoveny nebudou a zároveň narůstal v celé České republice počet pozitivně testovaných lidí. Vzorky od pacientů z nemocnice musely být z velké většiny odváženy na vyšetření do jiných laboratoří a k výsledkům jsme se tak dostávali později, než bylo žádoucí. Docházelo postupně k velkému tlaku na izolační lůžka obsazená pacienty s podezřením na infekci COVID-19, kteří čekali na výsledek vyšetření. Navíc epidemiologická situace v naší zemi v té době nevěstila nic dobrého.

Pomalé testování bránilo operativnímu třídění pacientů na pozitivní a negativní. Šlo o čas. Jak složité bylo zajistit potřebné vybavení nové PCR laboratoře?

Hledali jsme společně s vedením nemocnice jiné možnosti, jak tento problém vyřešit. Po mnoha telefonátech s různými obchodními zástupci různých firem se podařila s jednou z nich domluvit zápůjčka dvou potřebných přístrojů tak, abychom mohli PCR provádět standardním způsobem. Zjednodušeně řečeno to znamená nejdříve ze vzorku vyizolovat RNA viru, k tomu je potřeba jeden z přístrojů, dále připravit z reagencií směs potřebnou pro PCR a oboje pak přidat do jamky v destičce, která se vloží do dalšího přístroje, ve kterém už může probíhat vlastní PCR. Na závěr zhodnotíme, jestli je nebo není ve vzorku přítomna nukleová kyselina koronaviru, přesněji jeho specifické geny.

Kromě těchto přístrojů jsme potřebovali vybavit laboratoř ještě dalšími menšími přístroji a spotřebiči, jako jsou třepačky, centrifugy, chladničky. Něco jsme použili ze stávajícího vybavení mikrobiologické laboratoře, něco bylo třeba dokoupit.

Co se ukázalo jako největší problém při zařizování laboratoře?

Jako poměrně velký problém se například ukázalo získat tzv. PCR box, což je takový ohraničený prostor, ve kterém se míchá reagenční směs pro PCR. Pouze jediná firma ho měla skladem. Když byl tento problém vyřešen, nebylo zase možné sehnat dostatečné množství některého spotřebního materiálu, například plastové špičky do pipet. Jedna firma mi sice dala něco do začátku, ale věděla jsem, že musím hledat další zdroje. Prakticky všichni dodavatelé mě odmítali s tím, že nic nemají a neví, kdy něco budou mít.

Jak jste to nakonec vyřešila?

Obrátila jsem se s prosbou o pomoc i na některé svoje kamarády mimo zdravotnictví a nakonec, řekla bych skoro zázrakem, se podařilo získat i tento nedostatkový materiál. Díky tomu a hlavně díky práci mnoha zaměstnanců z nemocnice, kteří se snažili vyhovět mým požadavkům opravdu co nejdříve, jsme mohli již koncem října začít s testováním pacientů i u nás v nemocnici.

Takže všechno dobře dopadlo a nic nebránilo v rozjezdu nové PCR laboratoře?

Aby to nebylo zase tak jednoduché, v době, kdy jsme začínali, byla polovina laborantek v pracovní neschopnosti. A jak známo, bez lidí to nejde. Díky obětavému nasazení mého mladšího kolegy bioanalytika jsme i tuto nepříjemnou situaci nakonec překonali. 

U kterých pacientů provádíte testy nejvíce?

V tuto chvíli se nám daří vyšetřovat PCR COVID-19 všechny vzorky přicházející z nemocnice a to v čase, který je pro zdravotníky přijatelný, aby byl zajištěn pokud možno plynulý provoz uvnitř zdravotnického zařízení. I když to, co si asi všichni teď nejvíce přejeme, je, aby už to brzy skončilo.   


Jak již bylo zmíněno, nová laboratoř vznikla za aktivní spolupráce a podpory vedení nemocnice. „PCR laboratoř pod vedením lékařky Míškové zajišťuje především testování suspektních hospitalizovaných pacientů, současně je však možné ji využít k testování suspektních zaměstnanců. Nyní jednáme o rozšíření testovacích kapacit i pro část testů z odběrového stanu,“ sdělila ředitelka nemocnice Eva Tomášová.

 

Pozn.:

PCR (polymerázová řetězová reakce) je velmi zjednodušeně metoda, při které dochází ke zmnožení vybraných úseků nukleové kyseliny.

Reagencie (činidlo) je látka vyvolávající příslušnou chemickou reakci.



Jitka Mácová - tisková mluvčí

Nemocnice Třebíč

e-mail: jmacova02@nem-tr.cz