Vracíme stromy do nemocnice

Třebíč – Během sobotního dopoledne 9. října bylo v areálu třebíčské nemocnice zasazeno 23 sazenic stromů. Stinné prostředí do budoucna zajistí nyní tříleté buky a javory.

Dotace na obnovu nemocničního parku se dlouhodobě nedaří získat, proto se zaměstnanci technického úseku rozhodli vypěstovat vlastní stromky, které za pomocí šesti členů Klubu českých turistů Třebíč přesadili napříč nemocnicí.

„Obnova parku je velmi nutná, v předchozích letech bylo vykáceno v celé nemocnici 40 nemocných stromů. O víkendu jsme jich polovinu vrátili zpět. Doufejme, že se všechny ujmou,“ popisuje sobotní výsadbu stromů vedoucí oddělení údržby a správy realit Eva Truhlářová, která je matkou celého projektu – od bukvic až po stromy.

Výběr druhů stromů nemocnice konzultovala s místním hajným. „Byly nám doporučeny odolné listnaté stromy, které kůrovec nenapadá, zvolili jsme tedy buky a javory,“ dodává technický náměstek František Kalina.

„Zeleň, zajištění stínu pro letní dny, podpora životního prostředí, to je cesta, kterou si naše nemocnice prošlapává už delší dobu. Vysazení lípy v zadní části nemocnice na počest stoletého výročí vzniku Československé republiky se konalo před třemi lety přesně touto dobou,“ vzpomíná ředitelka třebíčské nemocnice Eva Tomášová.