Urologie vyšetřuje přístroji nové generace

Třebíč – Urologie v třebíčské nemocnici vyšetřuje od října znovu špičkovou zdravotnickou technikou. Pro pacienty ambulance i standardního urologického oddělení byl zakoupen nový ultrazvukový přístroj nejvyšší třídy a nový rigidní cystoskop. Financování zajistily dary a dotace sponzorů a obcí třebíčského regionu.

Jedním z trvalých cílů nemocnice je neustálá modernizace přístrojového fondu. Ultrazvukový přístroj je základním diagnostickým vybavením urologického pracoviště. „Ultrazvuk využíváme na urologii především k vyšetřování ledvin, močového měchýře, prostaty a varlat u ambulantních i hospitalizovaných pacientů s různými urologickými problémy. Současně je také nezbytný při provádění biopsie prostaty, založení punkční epicystostomie nebo punkční nefrostomie,“ vysvětluje primář urologického oddělení Ivo Šabacký.

Stávající ultrazvukový přístroj, který byl pořízen před rokem 2010, je již na hranici své životnosti. Nový ultrasonograf bkSpecto je přístrojem nové generace, jehož lepší rozlišovací a zobrazovací schopnosti vedou ke zlepšení a zpřesnění diagnostiky. „Zajištění urgentních vyšetření v optimálním čase a zkrácení čekacích dob vede ke zvýšení výkonnosti i kvality péče o pacienta, což je naší prioritou,“ uvedla ředitelka nemocnice Eva Tomášová.

Pořizovací cena ultrazvuku je 1 143 450 korun včetně DPH. Ultrazvuk od společnosti MEDKONSULT, s.r.o. byl z části financován prostřednictvím dotačních prostředků Nadace ČEZ a obcí Dukovany, Mohelno, Nárameč a Petrovice.

Rigidní cystoskop pro vyšetření močového měchýře

Zakoupením ultrazvuku modernizace přístrojového vybavení urologie neskončila. Dalším nástrojem, který již potřeboval vyměnit za nový, je rigidní cystoskop. Stávající cystoskop sloužil více než 15 let. To je doba, po které ani šetrné zacházení a pravidelný servis nemůže zabránit jeho opotřebení tak, že již neumožňuje přesnou a exaktní diagnostiku. Cystoskopie neboli endoskopické vyšetření močového měchýře je metoda využívaná urology v dennodenní praxi. „Bez ní se neobejdeme při vyšetření pro přítomnost krve v moči. Je nezbytná při diagnostice nádorů močového měchýře a jejich sledování, ale též při vyšetření a léčbě pacientů s konkrementy (kamínky v močových cestách), se zúženými močovými cestami a s řadou jiných urologických onemocnění,“ popisuje funkci cystoskopu primář Šabacký.

Pořizovací cena rigidního cystoskopu je bez mála čtvrt milionu korun. Na financování cystoskopu od společnosti Olympus Czech Group, s.r.o., člena koncernu se výrazně podílel dotací Nadační fond MUŽI PROTI RAKOVINĚ.

„Ráda bych ze srdce poděkovala všem subjektům, které finančně napomohly k další modernizaci naší nemocnice, což jistě také ocení především naši pacienti,“ dodala ředitelka Tomášová.