Urologie se dočkala nové laparoskopické věže

Třebíč – Nemocnice Třebíč zakoupila novou laparoskopickou věž pro urologii. Pořizovací cena laparoskopické věže včetně 2 flexibilních ureterorenoskopů je 2 417 648,97 Kč s DPH. Financování bylo zajištěno především z finančních darů, které poskytli významní dárci a partneři nemocnice. Na věž přispělo město Třebíč částkou 1.040.000,- Kč, Nadace ČEZ 500.000,- Kč, obec Rouchovany 100.000,- Kč, obec Dukovany 70.000,- Kč, město Náměšť nad Oslavou 50.000,- Kč, společnost TIPA Telekom 35.000,- Kč, městys Mohelno 10.000,- Kč a obec Nárameč 3.000,- Kč.

Součástí dodávky byly i 2 flexibilní ureterorenoskopy v pořizovací ceně 373 672,20 Kč s DPH. „Ureterorenoskop je flexibilní nástroj, který se zavádí přes močovod do močového měchýře a následně může až do ledvin a slouží k různým výkonům v močových cestách, ale především k řešení urolitiázy (přítomnosti kamenů v močových cestách). Pomocí flexibilního nástroje je buď kámen přímo odstraněn z močových cest, nebo v případě větší velikosti prvně rozdrcen, a poté vyjmuty jednotlivé fragmenty. Nemocnice k drcení kamenů používá kombinovaný lithotriptor (kombinuje ultrazvukové vlnění a rázové vlny) a také laser. V obou případech je sonda resp. laserové vlákno zaváděno právě ureterorenoskopem přímo ke kamenu,“ vysvětluje jejich funkci vedoucí oddělení zdravotnické techniky Ing. Marek Handl.

Laparoskopická věž byla vysoutěžena veřejnou zakázkou ve zjednodušeném podlimitním řízení. Vyhrála firma Olympus Czech Group, s.r.o., člen koncernu. Laparoskopická věž patří mezi základní vybavení operačních oborů a je využívána při velké části operačních miniinvazivních výkonů. Tyto výkony jsou velmi šetrné pro pacienta, zkracují délku hospitalizace i celkovou rekonvalescenci. Operační pole se díky laparoskopické věži stává pro operatéra velmi přehledné.

„Ráda bych poděkovala městu Třebíč, Nadaci ČEZ a všem ostatním dárcům, kteří nás dlouhodobě podporují a záleží jim na kvalitě zdravotnické péče, která se dostává místním občanům,“ děkuje ředitelka nemocnice Ing. Eva Tomášová.