Třebíčská nemocnice od května operuje na čtyřech nových sálech

Třebíč - Dlouho plánovaná přístavba budovy O2 v třebíčské nemocnici se konečně dočkala své realizace a od poloviny května se rozjela operativa na čtyřech zbrusu nových operačních sálech. Součástí je také zázemí pro zdravotnický personál, šatny, přípravny, v přízemí pak velká zasedací místnost. Nedílnou součástí čistých prostor je vzduchotechnika, jejichž strojovna byla architektonicky navržena do posledního třetího podlaží. Budova je situována v přední časti areálu a s mezinárodním označením „H“ (hospital) a modrým nápisem NEMOCNICE TŘEBÍČ se stala nepřehlédnutelnou dominantou.

Původní chirurgické operační sály byly postaveny společně s panelovou chirurgií v roce 1985. První významná rekonstrukce a modernizace probíhala od podzimu 1999 do léta roku 2000, po které bylo uvedeno do provozu osm operačních sálů včetně Centrální sterilizace. V současné době je v plném proudu generální oprava čtveřice stávajících operačních sálů umístěných v budově O1, která bude dokončena o letních prázdninách roku 2022, kdy v budovách O1 a O2 dojde ke sloučení provozu a budou tvořit jeden funkční celek.

„Velmi oceňuji, že se nám podařilo v takto náročném období dokončit velice moderní pracoviště v podobě přístavby nových operačních sálů. Spuštění zkušebního provozu proběhlo právě ve chvíli, kdy nám epidemiologická situace v souvislosti s onemocněním COVID-19 dovolila zahájit plánovanou operativu,“ kvituje načasování zahájení operativy a provozu sálů ředitelka nemocnice Eva Tomášová.

Celá stavba je vysloveně prošpikována nejmodernějším vybavením a technikou. Převratnou novinkou je například video management, který umožňuje zobrazení operačního pole při průběhu operace nebo video záznam z laparoskopických a artroskopických věží na centrálním i asistentském monitoru. Dále umožňuje zobrazení různých zobrazovacích metod a dat z nemocničního informačního systému v reálném čase na sálové obrazovce. Současně je také možný, za splnění legislativních předpokladů, online video přenos celé operace do edukačního sálu. „Těší mě, že se nám daří neustále modernizovat prostředí celé nemocnice a zkvalitňovat poskytovanou zdravotní péči našim pacientům,“ dodává ředitelka Tomášová.

Financování celé přístavby a rekonstrukce operačních sálů ve výši 417 miliónů korun zajišťuje Kraj Vysočina, zřizovatel třebíčské nemocnice. V současné době také probíhají dokončovací práce na rekonstrukci Energocentra a v průběhu dubna a května byl položen nový povrch silnice v úseku mezi budovami M2 a P.

GALERIE OPERAČNÍCH SÁLŮ