První žaludeční bypass provedený v Třebíči týmem primáře Cagaše

Třebíč - V úterý 8. 9. 2020 byl proveden první operační žaludeční bypass na třebíčské chirurgii. Pacientku operoval tým lékařů ve složení MUDr. Jiří Jeřábek, Ph.D. a MUDr. Tomáš Svoboda pod vedením primáře chirurgického oddělení MUDr. Jana Cagaše. Po operaci pacientka do jednoho měsíce výrazně zhubne a současně dojde ke zlepšení cukrovky.

Gastrický bypass je jednou z metod metabolické chirurgie. Dříve byla hlavní indikací obezita, neboť po operaci docházelo k poměrně razantnímu hubnutí. V poslední době se však jako hlavní benefit tohoto výkonu ukazuje dramatické zlepšení metabolického syndromu a především cukrovky.

„Metoda má více variant a na našem pracovišti provádíme tzv. omega loop gastric bypass (OLGB). Výkon spočívá ve vytvoření žaludečního váčku, který je posléze napojen na tenké střevo tak, aby bylo z pasáže vyřazeno celkem 1,5 metru jeho resorpční délky. Efekt výkonu je velmi rychlý a již do měsíce dochází k významné redukci dávek antidiabetik i inzulinu,“ pochvaluje si účinnost zákroku primář Cagaš.

Doba hospitalizace při nekomplikovaném průběhu činí cca 5 dní po operaci, z toho jeden operační den na jednotce intenzivní péče. Výkon je plně hrazen zdravotní pojišťovnou po splnění indikačních kritérií, pacient musí být ve věku 18 - 60 let, BMI nad 35, přítomnost diabetu II. typu a všech medicínských podmínek.  „Vzhledem k efektu na diabetes II. typu je zřejmé, že je pro zdravotní pojišťovny výhodnější proplatit daný operační výkon, než doživotně každému diabetikovi hradit antidiabetika a inzulin,“ dodává primář Cagaš.

První pacientkou, která podstoupila tento operační zákrok v třebíčské nemocnici je Ing. Jana Gálová z Brna, ve čtvrtek 17. 9. 2020 proběhla závěrečná kontrola jejího zdravotního stavu a byla popuštěna do domácího léčení.

Zájemci o tento výkon se mohou objednat do chirurgické ambulance na tel. čísle 568 809 780 za MUDr. Cagašem nebo MUDr. Jeřábkem ke konzultaci či případnému vyšetření.