Primář třebíčské chirurgie provádí unikátní operace

Třebíč – dne 27. 7. 2020 proběhla úspěšně kontrola pacienta pana Michala Pavelce z Jaroměřic nad Rokytnou, který byl operován pro rakovinu tlustého střeva v jaterním ohbí tlustého střeva. Unikátní miniinvazivní zákrok – laparoskopickou pravostrannou hemikoletomii s intrakorporální anastomozou, která je chirurgickým odstraněním pravé poloviny tlustého střeva spolu s červovitým přívěskem a koncovou částí tenkého střeva, provedl primář chirurgického oddělení Nemocnice Třebíč MUDr. Jan Cagaš.

V případě, kdy je cílem odstranění nádorového onemocnění tlustého střeva je nutné spolu se samotným střevem odstranit i spádové lymfatické cévy a uzliny. „Aby byl výkon onkologicky dostatečný, je třeba podvázat cévní stopky dostatečně centrálně tak, aby byla jistota, že všechny potenciální uzlinové metastázy jsou odstraněny. Po samotném odstranění výše uvedených útrob je nezbytné spojit koncovou část tenkého a tlustého střeva tak, aby trávenina mohla bez přerušení doputovat až ke konečníku a aby nebylo např. nutné konstruovat stomii (střevní vývod). Sešití střeva lze dvěma způsoby, buď ručně nebo pomocí speciálního šicího náčiní, tzv. stapleru. V našem případě jsme zvolili staplerovou metodu, navíc vše bez nutnosti větší jizvy v nadbřišku a s nižší pravděpodobností pooperačního vzniku kýly,“ vysvětluje průběh operace primář Cagaš.

Celý výkon proběhl laparoskopicky i se sešitím tenkého a tlustého střeva k sobě včetně laparoskopického přešití otvoru ve střevě pro zavedení stapleru. Pouze odstranění orgánu s nádorem bylo provedeno krátkým řezem nad stydkou sponou s dobrým kosmetickým efektem. Avšak tato drobná jizva se schová ve spodním prádle. Pan Pavelec odchází bez komplikací, břicho klidné, stravu toleruje, celkově v dobrém stavu a je propuštěn do domácího léčení.