Patnáct nových monitorů dechu hlídá třebíčská miminka

Třebíč, 1. 7. 2021 – Dětské a novorozenecké oddělení třebíčské nemocnice v zastoupení primářky Aleny Holubové právě převzalo od Nadace Křižovatka patnáct monitorů dechu Babysense 1 Pro, registrovaných u Ministerstva zdravotnictví ČR jako zdravotnická pomůcka. Tyto monitory hlídají zástavu dechu, také bezdeší - takzvané apnoe pauzy a  jakékoliv nepravidelnosti dechu děťátka. V případě potíží spustí alarm, aby přivolaly pomoc rodiče či zdravotníka, který může zavčas poskytnout dítěti první pomoc.

Monitor dechu detekuje pohyby dítěte a spouští akustický a vizuální alarm, pokud se dechová akce zpomalí nebo zastaví. Monitor dechu je v současné době jedinou účinnou pomůckou v boji proti syndromu náhlého úmrtí SIDS u dětí v období prvního roku jejich života.

Obnova monitorů dechu od Nadace Křižovatka se již stala dlouholetou tradicí, která započala navázáním spolupráce v roce 2008. „Velmi děkujeme Nadaci Křižovatka za dovybavení novorozeneckého oddělení patnácti kusy monitorů dechu Babysense 1 Pro. Naše nemocnice je nositelem titulu Baby Friendly Hospital (nemocnice přátelská dětem), tedy je pro nás důležité, aby maminka novorozence věděla, že dech jejího miminka je neustále monitorován a  pod  kontrolou. Vše souvisí se vším, klidná maminka znamená spokojené miminko a s tím spojený bezproblémový nástup laktace a plné bříško děťátka,“ komentuje převzetí monitorů ředitelka Nemocnice Třebíč Eva Tomášová.

Na financování patnácti monitorů dechu se podílely společnosti POZEMSTAV TŘEBÍČ, „ZON“, I&C Energo a MARVAL PODLAHY.

Zleva: Marie Útlá (manažerka Nadace Křižovatka), Bc. Jitka Syslová (staniční sestra), MUDr. Alena Holubová (primářka), Kamila Číháková (vrchní sestra). Foto: Jitka Mácová