Děti s poruchou zraku se v třebíčské nemocnici léčí na špičkovém vybavení

Třebíč, 24. 2. 2022 – Oční dětská ortoptická ambulance od února disponuje třemi novými přístroji. Konkrétně se jedná o přístroj cheiroskop, acoustic locator a campbell stimulator v celkové pořizovací hodnotě 105 tisíc korun. Přístroje sloužící k léčbě tupozrakosti dětí byly pořízeny od firmy CMI s.r.o.

Děti s poruchami zraku se mohou těšit na přístroj cheiroskop, který slouží ke zlepšení funkce binokulárního vidění, kdy jedno oko sleduje obrázek a druhé papír a tužku. Současně se malý pacient snaží obrázek nakreslit.

Druhou novinkou je acoustic locator, na kterém procvičují své vidění děti s amblyopií. Tato funkční vada zraku postihuje zpravidla jedno z očí a projevuje se snížením zrakové ostrosti. Cílem při cvičení je obkreslení obrázku na kovovém plátu. Při doteku pera mimo obrysy obrázku zazní zvukový signál.

Campbell stimulator je velmi účinný při léčbě tupozrakosti dětí. Spoléhá na aktivní a kontrolní stimulaci oka. Otáčející se pruhy představují jednoduché stimuly povzbuzující sítnici jak prostorově, tak lokalizovaně.

Oční ortoptickou ambulanci týdně v třebíčské nemocnici navštíví přes 20 dětí. „Vybavení, na kterém děti doposud trénovaly svůj zrak, bylo v některých případech přibližně 40 let staré. Výměna přístrojového vybavení už byla akutní,“ popisuje situaci v oční ambulanci ředitelka nemocnice Eva Tomášová.

Na financování přístroje cheiroskop za 31 tisíc korun a cambell stimulárotu za téměř 40 tisíc korun se podíleli občané Třebíče a blízkého okolí, kteří přispěli do vánoční sbírky města Třebíč. Výtěžek sbírky byl tentokrát věnován dětské ortoptické ambulanci. Acustic locator v pořizovací ceně 34 tisíc zakoupila nemocnice z finančních darů. „Ráda bych poděkovala městu Třebíč za uspořádání vánoční sbírky i všem, kteří do ní přispěli. Děkuji především za naše dětské pacienty,“ poděkovala za finanční podporu ředitelka Tomášová.

YOUTUBE - Dětská ortoptická ambulance Nemocnice Třebíč