Den melanomu odhalil pět zhoubných nádorů

Třebíč, 27. 5. 2022 - Preventivní kontroly znamének v rámci Evropského dne melanomu v kožní ambulanci zaznamenaly nevídaný úspěch. Ve středu 25. května se do nemocnice dostavilo se svým znaménkem rekordní množství lidí. V letošním roce se nám podařilo provést preventivní screening u 172 osob. Bylo nalezeno šest kožních prekanceróz, čili projevů předcházejících vzniku maligního nádoru. Diagnostikováno pět zhoubných nádorů kůže a dvě nepravidelně pigmentované névy, u kterých je nutno provést excizi s histologickou verifikací. U všech morf bylo zajištěno jejich odstranění na operačním sálku.

Cílem pravidelně pořádaného vyšetření mateřských znamének pro veřejnost je prevence rakoviny kůže. „Důležité je, aby si lidé více všímali nejen svých vlastních mateřských znamének, ale také znamének svých nejbližších. A v případě pochybností navštívili dermatologa. Takto můžeme zabránit vzniku, popřípadě zajistit včasnou diagnostiku a zahájit léčbu nádorů kůže,“ apeluje na ostražitost lékařka kožního oddělení Sandra Bogorová.

„Den melanomu je v nemocnici pořádán již mnoho let, tato preventivní akce je velmi důležitá a velice oceňuji, že naše kožní oddělení pod vedením primářky Věry Pavlasové si i přes svoji vytíženost najde prostor k těmto kontrolám kožních útvarů,“ komentuje den melanomu ředitelka nemocnice Eva Tomášová.


Statistika vyšetřených pacientů

2019    66 osob

2020    nekonalo - covid

2021    58 osob

2022    172 osob

Jitka Mácová - tisková mluvčí, Nemocnice Třebíč, e-mail: jmacova02@nem-tr.cz