Chirurgové z celé republiky se jezdí učit do Třebíče

Chirurgové z celé republiky se jezdí učit do Třebíče

Třebíč – Školení toho, jak se laparoskopicky operuje tlusté střevo, proběhlo 7. října v třebíčské nemocnici. Přímo na operačním sále a současně online v edukační místnosti sledovalo zkušené operatéry primáře chirurgického oddělení Jana Cagaše a jeho kolegu Jiřího Jeřábka 7 chirurgů z celé České republiky.

Třebíčská chirurgie zažívá v současnosti opravdový boom. Kombinace specialistů pro miniinvazivní chirurgii a špičkového operačního a technologického vybavení přináší své ovoce. Školení nebo jak se v dnešní době říká workshop, již podruhé zorganizovalo vedení chirurgie.Máme tendenci předávat zkušenosti dál a chceme někoho něco naučit. Toto je skvělý prostředek. Jedná se novou, dosud neetablovanou metodu. Dnes provádíme laparoskopickou pravostrannou hemikolektomii, s intrakorporální anastomózou, což znamená odstranění poloviny tlustého střeva pro rakovinu. Pokud je tato operace prováděna standardním způsobem, je potřeba poměrně velká rána a po odstranění nádoru se střevo sešívá mimo tělo. Touto metodou operaci včetně anastomózy provedeme uvnitř břicha z malých ranek. Je to miniinvazivní chirurgie. Po zákroku není potřeba zavádět do rány drény. Výrazně to zkracuje hospitalizaci a celkovou rekonvalescenci. Pacient se rychleji vrací do běžného života,“ podrobně přiblížil výhody inovativního způsobu operace primář Jan Cagaš.

Jak je to s výší nákladů oproti klasickým operacím, nastínil lékař Jiří Jeřábek: „Laparoskopický zákrok je lehce dražší, ale hospitalizace se zkrátí, takže ve výsledku jsou tyto zákroky nejen šetrnější vůči pacientům, ale jsou i ekonomicky zajímavé pro nemocnici.“

Laparoskopická operace tlustého střeva byla díky technologii přenášena v reálném čase i do zasedací místnosti, která se nachází v přízemí budovy pod operačními sály. Účastníci workshopu tak mohli operatéra slyšet i vidět a během operace pokládat doplňující dotazy. „Tento workshop se úplně nehodí pro nejmladší kolegy v přípravě na atestaci, ale spíše pro lékaře s větší zkušeností s miniinvazivní operativou. Máme tu sedm lékařů, z toho jsou dva primáři. Toto jsou velmi složité a náročné operace určené pro senior konzultanty, je to skutečně hodně specializovaná záležitost,“ poukázal na unikátnost workshopů lékař Jeřábek.

Jakým způsobem je možné operovat tlusté střevo, přijeli tentokrát do naší nemocnice nastudovat dva primáři z nemocnic v Boskovicích a v Hranicích a pět lékařů z FN u sv. Anny v Brně, Nemocnice Jihlava, Nemocnice Vyškov a Vsetín. Celý operační postup mohli přes rameno svých školitelů sledovat přímo na sále nebo nabírat cenné zkušenosti při online přenosu ve školícím sále.

„Je pro mě velkou radostí, jakým směrem se naše chirurgie ubírá. Šetrné operativní postupy, které výrazně snižují bolestivost po zákroku a také zkracují celkovou dobu hospitalizace, jistě potěší každého našeho pacienta. Možnost předávat zkušenosti a školit další lékaře je třešničkou na dortu,“ kvituje počínání chirurgie ředitelka třebíčské nemocnice Eva Tomášová.

 

 

Jitka Mácová - tisková mluvčí

Nemocnice Třebíč

e-mail: jmacova02@nem-tr.cz