Běží sbírka na fototerapii. Třebíčská miminka se budou léčit pod modrým světlem

Třebíč, 6. 8. 2021 – Třebíčská sbírka pro Nemocnici Třebíč poběží do října. V plánu je zakoupení přístroje pro novorozenecké oddělení. Přístroj fototerapie slouží k nejčastější a nejbezpečnější léčbě novorozenecké žloutenky a lze jej umístit přímo na inkubátor.

Novorozenecká žloutenka postihuje až padesát procent novorozenců. „Fototerapii využíváme u dětí předčasně narozených nebo s infekcí, kde prudce stoupající hladina žlutého barviva může způsobit vážné zdravotní postižení. Přístroj umožnuje výrazně zkrátit dobu pobytu novorozeného dítěte na oddělení. Fototerapie, a pro ni typické modré světlo, rozbíjí žluté zabarvení v kůži na formu, která se nemusí zpracovávat v játrech a je vylučována ledvinami,“ vysvětluje pozitivní účinky přístroje primářka dětského a novorozeneckého oddělení Alena Holubová.

Pravidelná modernizace přístrojového vybavení, zvyšování kvality zdravotní péče a poskytovaných služeb patří mezi hlavní priority třebíčské nemocnice. „Velmi mě těší plánované rozšíření léčebné péče o ty nejmenší z nás a především urychlení jejich návratu do rodinného prostředí,“ oceňuje přínos fototerapie sama ředitelka nemocnice Eva Tomášová.

Město Třebíč pro nemocnici založilo v loňském roce veřejnou sbírku, která trvá do 23. října 2021. Peníze budou použity na zakoupení fototerapie. Pořizovací cena fototerapie je 150 tisíc korun. V současné době je na sbírkovém účtu necelých 80 tisíc. Podpořte naši nemocnici, která pomáhá nám všem. Každá částka je důležitá. Peníze můžete poslat na transparentní účet 123-1910080227/0100 nebo použijte QR kód pro jednodušší cestu. Děkujeme!

Závěrem malá statistika narozených dětí v Nemocnici Třebíč

Rok 2018 – celkem 1253, z toho 652 chlapců, 601 děvčat, 10 dvojčat.

Rok 2019 – celkem 1346, z toho 698 chlapců, 648 děvčat, 27 dvojčat.

Rok 2020 – celkem 1229, z toho 622 chlapců, 607 děvčat, 13 dvojčat.

V letošním roce se dosud narodilo 759 dětí.

Foto: Jitka Mácová

Fototerapie