Oční ortoptická

Hlavní telefon+420 568 809 448Kde nás najdeteBudova U
Podlaží -II. PP
kompletní ordinační hodiny
Oční ortoptická

Telefonické objednání: úterý, středa: 7:30 - 12:00 hod.

Ortoptická ambulance se zabývá vyšetřením a léčením tupozrakosti a šilháním dětí ve věku od jednoho roku do 15 let.


Amblyopie = tupozrakost je slabý zrak bez organické poruchy oka. Pro mnoho lidí je tupozrakost neznámý pojem, neznají jaký následek může mít pro další život. Při léčbě je velmi důležité zvážit i dlouhodobou prognózu. Tupozraké dítě je s malou nadsázkou dítě jednooké se všemi důsledky, které z tohoto faktu v životě vyplynou - je tedy jasné, jak nesmírný význam léčba amblyopie má. Nutnost dobrého vidění a binokulárních funkcí je dnes vyžadováno u většiny povolání, a proto osoby s těmito vadami mají omezený výběr povolání s ekonomickým důsledkem pro celou společnost.
Je zde riziko úrazu jediného zdravého oka, což v konečné fázi vede ke slepotě a invalidnímu důchodu. Vzhledem k dědičnosti těchto onemocnění dětí s těmito vadami stále přibývá.

Strabismus – šilhání je nejen kosmetická vada, ale hlavně porucha spolupráce obou očí, porucha prostorového vidění. Nedostatečné prostorové vidění značně omezuje výběr povolání, možnost získání řidičského průkazu. Śilháním je postiženo 4-6% lidské poulace. Pokud se šilhání a tupozrakost zachytí včas, dá se většinou při dobré spolupráci s rodiči vyléčit ortoptickým a pleoptickým cvičením. Dnes se operují pouze velké stupně šilhání, které nelze vycvičit na přístrojích. Proto velmi záleží na přístupu dítěte a jeho rodiny.


Po odborném vyšetření lékařka doporučí ortoptické nebo pleoptické cvičení, které provádí ortoptická sestra v ambulanci. Děti chodí cvičit 1-2x týdně.
Díky naší ortoptické ambulanci se výrazně zvýšilo procento úspěšně vyléčených dětí s těmito vadami na okrese Třebíč.

zobrazit celý text skrýt celý text
Ordinační hodiny Fotogalerie Video
Ordinační hodiny

Ordinační hodiny

Ordinační hodiny - oční ortoptická ambulance

Středa  07:30 - 12:00   MUDr. Marcela Kopuletá  
  13:00 - 17:00  MUDr. Kamila Trnková  

 

Ordinační hodiny - oční ortoptická ambulance - cvičení

Sestra - ortoptistka Jiřina Dočkalová

Úterý  dle objednání    
Pátek  dle objednání 
Fotogalerie Video