Novorozenecké

Hlavní telefon568 809 355, 568 809 353Kde nás najdeteBudova M2
Podlaží +III
kompletní ordinační hodiny
Novorozenecké

Novorozenecké oddělení

Novorozenecké oddělení je v rámci Kraje Vysočina nadstandardně vybaveným oddělením. Zajišťuje péči i o nezralé novorozence od 32. týdne těhotenství a 1500 gramů váhy. Disponujeme moderními inkubátory včetně převozního, ultrazvukem, přístroji na podporu dýchání, monitory vitálních funkcí, novorozeneckými „pelíšky“, vyhřívanými lůžky i podložkami a mnohými dalšími přístroji a vybavením zajišťujícími špičkovou péči. I díky těmto možnostem patří porodnické oddělení Nemocnice Třebíč mezi nejoblíbenější v ČR.

Oddělení je od roku 1995 nositelem titulu Baby Friendly Hospital za propagaci a podporu kojení. Na novorozeneckém oddělení 24 hod denně funguje laktační poradna. Nabízí lekce předporodní přípravy týkající se novorozence a péče o něj i přípravu ke kojení v těhotenství, péče o prsy v těhotenství a při kojení. Objednat se můžete nejlépe v druhé polovině těhotenství na tel. čísle: 723 892 120 paní Lenka Pokorná. Certifikát laktačního poradenství po úspěšném absolvování certifikovaného kurzu získalo 5 sester. Problémy s kojením lze konzultovat přímo na oddělení i telefonicky na čísle laktační linky 568 809 355.

 

Baby box, o který pečuje novorozenecké oddělení je umístěn z boku budovy M2 za prostory nemocniční lékárny.


Během pobytu na novorozeneckém oddělení se u všech dětí provádí:
SCREENING, tj. odběr krve z paty dítěte 48 hodin po narození na metabolické nemoci
OAE – screening sluchu
Vyšetření ledvin ultrazvukem k vyloučení vrozených vývojových vad
Vyšetření očí opthalmoskopem k vyloučení vrozeného šedého zákalu
Vyšetření kyčlí ortopedem s využitím ultrazvuku
Rehabilitace – fyzioterapeut instruuje maminky o správné manipulaci s novorozencem a upozorňuje na případné chyby v držení dítěte

Na žádost rodičů provádíme odstranění pupečního pahýlu. Výkon je placenou službou, dle platné kalkulace poplatek činí 180 Kč.

Novorozenecké oddělení JIP se 4 lůžky intenzivní péče pečuje o novorozence s poruchou adaptace, s infekcí, respiračními problémy, se žloutenkou, krvácivou nemocí, dále nezralí novorozenci od 32. týdne těhotenství a 1500 gramů váhy. Novorozenci menší váhy a těžce nezralí novorozenci jsou po stabilizaci a zajištění základních životních funkcí následně transportováni na vyšší pracoviště – a to do FN Brno.

 

Na oddělení Nemocnice Třebíč je možné zapůjčit dechový monitor pro novorozence a kojence. Baby Sense slouží k prevenci syndromu náhlého úmrtí. V případě selhání dechu dítěte spouští zvukový a světelný signál. Vhodný je pro všechny druhy postýlek.
Syndrom náhlého úmrtí je definován jako náhlá a neočekávaná smrt kojence. Příčina zůstává často neobjasněna. Ohroženy jsou děti do 1 roku, zejména do 6 měsíců. Poplatek za vypůjčení přístroje je 150 Kč za 1 měsíc. V případě zájmu se obraťte na novorozenecké oddělení na tel. číslo 568 809 355.

Specializované ambulance

Při novorozeneckém oddělení pracuje riziková poradna pro patologické novorozence, kam jsou zváni novorozenci po propuštění ke kontrolnímu vyšetření a odběrům, k UZ ledvin nebo mozku.


Dětské oddělení zajištuje i lékařskou pohotovostní službu pro děti. Ve všední dny od 17 hodin do 7 hodin dalšího dne a o víkendech a ve svátcích 24 hodin denně.


Akreditace oddělení

Dětské oddělení má oprávnění k uskutečňování vzdělávacího programu pro obor specializačního vzdělávání dětské lékařství, 3.2.2014 byla akreditace prodloužena na dalších 8 let.

 

Partneři oddělení

Díky Nadaci Křižovatka je umožněno zapůjčování monitorů dechu Babysense II domů.

zobrazit celý text skrýt celý text