Setkání pacientů s peritoneální dialýzou

Ve středu 18. října 2023 se v nefrologické ambulanci třebíčské nemocnice konalo setkání pacientů s peritoneální dialýzou.

Peritoneální dialýza je metoda náhrady funkce ledvin. Peritoneální membrána v dutině břišní slouží jako filtr pročisťující krev od odpadních látek a odstraňující přebytečnou vodu z těla. Existují dva způsoby provedení této výměny – manuální a přístrojová. Peritoneální dialýzu si pacient provádí doma sám. Volba způsobu provedení závisí na osobních preferencích, životním stylu a zdravotním stavu pacienta.

V nefrologické ambulanci se sešli pacienti, kteří jsou nyní na peritoneální dialýze, pacienti, kteří se na ni teprve připravují a pacienti, po transplantaci ledvin, kteří s touto metodou nějaký čas žili a mají bohaté praktické zkušenosti.

Celé setkání vedly sestřičky nefrologické ambulance Jaroslava Šenkyříková a Michaela Palíková, spolu se sestrou specialistkou firmy Fresenius paní Vladimírou Jabůrkovou. Pacientům byly prakticky předvedeny ukázky provádění obou technik provedení peritoneální dialýzy v domácím prostření a podrobně vysvětlen postup s možností vyzkoušení si techniky a kladení otázek.

Cílem tohoto setkání bylo zmírnit obavy pacientů z náročnosti provádění peritoneální dialýzy doma, předávání si praktických zkušeností mezi sebou navzájem a získání přátelských kontaktů a vědomí toho, že “v tom nejsou sami”  a toho, že tato metoda má bezesporu výhody, jež nemocnému s chronickým selháním ledvin zlepší kvalitu života.

Se souhlasem všech zúčastněných přikládáme fotografie našeho setkání a dopis pacienta na domácí peritoneální dialýze, který se pro úraz nemohl setkání zúčastnit a tak alespoň dopisem povzbudil a zmírnil obavy našich pacientů a usnadnil jim tak volbu při výběru léčby.