POROD V DOBĚ COVID -19, NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

18. 3. 2020

Maminky,

často se nás ptáte, jak to v současné době (COVID – 19) chodí u porodu a na novorozeneckém oddělení.

Porodnický a novorozenecký tým Nemocnice Třebíč pro Vás připravil nejčastější dotazy a odpovědi na ně.

Proč nemůže být otec dítěte u porodu?

Dne 18. 3. 2020 vydalo Ministerstvo zdravotnictví mimořádné opatření, kterým přítomnost otců u porodu zakázalo. Toto opatření jsme povinni respektovat a dodržovat v zájmu ochrany zdraví pacientů i zdravotníků.

Musím rodit s rouškou?

Zdravá rodička, která přichází k porodu, má během celého porodu, pokud to lze, roušku na ústech a nosu.

V průběhu porodu jsou nějaká omezení nebo vše probíhá standardně?

Pokud je vše fyziologické během porodu, porod probíhá standardně, miminko dostává maminka po porodu na hrudník, necháváme dotepat pupečník, přikládáme ke kojení, miminko si užívá bonding s maminkou.

Lze provézt bonding i u císařského řezu?

Ano, bonding lze provést i u bezproblémového císařského řezu.

Můžu mít po porodu miminko u sebe?

Na novorozeneckém oddělení mají maminky miminko u sebe v klasickém rooming-in režimu.

Opět je nutná rouška na překrytí úst a nosu po celou dobu pobytu.

Kolik je maminek na pokoji?

Pokud je to možné, ukládáme maminky na pokoji samostatně. Záleží ovšem na tom, jaká je momentální porodnost.

Kolikátý den po porodu můžu domů?

Maminky propouštíme do domácího ošetřování standardně 3. - 4. den po porodu.

Na přání rodičky a po domluvě s pediatry lze propustit miminko i za 48 hodin po porodu.

Je možný ambulantní porod?

Ambulantní porody jsou možné po domluvě s pediatry. Doporučujeme však maminkám zůstat minimálně do druhého

dne po porodu, z důvodu projevení možných poporodních komplikací.

Můžu se pohybovat po novorozeneckém oddělení?

Doporučujeme se co nejvíce zdržovat na svém pokoji.

Co považujete za nejdůležitější?

Velice důležité je, aby maminky dodržovaly hygienu a často si umývaly ruce mýdlem a vodou.

Další zajímavé informace pro maminky - rodičky: https://koronavirus.mzcr.cz/informace-pro-tehotne-zeny-v-ere-covid-19/

17. 3. 2020

Milé maminky,

Nemocnice Třebíč reaguje při svém provozu na krizová opatření vlády a aktuální epidemiologickou situaci. Rozhodla se proto omezit výskyt osob ve zdravotnickém zařízení pouze na ty,  jejichž přítomnost je nezbytně nutná.  V případě pacienta a jeho blízkých je při porodu touto osobou nastávající maminka. Tímto opatřením se snažíme zabránit nákaze pacientů i personálu, a zachovat tak provoz nemocnice do budoucna.  Onemocnění COVID-19 se již bohužel šíří mezi osobami, které necestovaly do zahraničních rizikových oblastí, a proto není možné určit „rizikovou“ nebo „bezpečnou“ skupinu obyvatel. Pocit bezpečí v tomto smyslu může být falešný.

Jsme si vědomi, že se opatření dotkne také přítomnosti otců o porodu, tedy okamžiku, na který se budoucí rodiče tolik těší. Vzhledem k nárůstu případů onemocnění COVID-19 se však snažíme podniknout veškerá opatření, abychom udrželi provoz nemocnice pro akutní pacienty a rodičky. Podmínkou je zachování zdraví personálu a vyloučení případné karantény pracoviště z důvodu kontaktu s nemocnou osobou.

Ministerstvo zdravotnictví vydalo 9. 3. 2020 opatření, ve kterém uvedlo rodičky ve výjimce ze zákazu návštěv , avšak toto opatření již nelze v současné době v plném rozsahu aplikovat. Je tomu tak z důvodu krizového opatření vlády o omezení svobody pohybu osob účinného od 16. 3. 2020 od 00.00 hod. Opatření občanům zakazuje volný pohyb mj. s výjimkou cest do zdravotnických zařízení včetně zajištění nezbytného doprovodu příbuzných a osob blízkých. Nezbytným doprovodem rozumíme dopravu do zdravotnického zařízení a předání pacienta zdravotnickému personálu.

Současně považujeme za potřebné dodat, že ani pro případ výjimečně nezbytné přítomnosti osob blízkých ve zdravotnickém zařízení (např. k rozloučení s osobou v terminálním stavu), nemáme dostatek osobních ochranných prostředků, které jsme jim pro tento účel povinni poskytnout (zejména ústenky).

Jsme přesvědčeni, že důsledné dodržování opatření vlády, přestože mohou být nepříjemná, pomůže situaci s onemocněním COVID-19 překonat bez ohrožení péče o pacienty.

Děkujeme za pochopení.