ORL oddělení vede od ledna nový primář MUDr. Jan Rottenberg, Ph.D.

Nemocnice Třebíč představuje nového primáře ORL oddělení MUDr. Jana Rottenberga, Ph.D. v krátkém medailonku.

Použití peroperačního neuromonitoringu funkce lícního nervu při komplikované poloze nádoru příušní žlázy v hlubokém listu - kontrola pacienta.

Pane primáři, jaké jsou Vaše dosavadní profesní zkušenosti v oboru?

Promoval jsem na Masarykově univerzitě v roce 1994 a po absolutoriu roční vojenské služby jsem de facto celý svůj profesní život pracoval na ORL klinice FN u sv. Anny. Odtud jsem si odskočil na pár let do zahraničí, a tak jsem strávil 3 roky v Mater Dei Hospital na Maltě a dále 3 roky v Dorchesteru v jižní Anglii, kde jsem zastával funkci konzultanta. Celkem se věnuji otorhinolaryngologii 28 let.

Existují odborná témata, která jsou v ORL Vaší srdeční záležitostí?

ORL specialisté, kteří vyšli z brněnské kliniky, jsou vesměs dosti univerzální, i když i to se poslední dobou dost mění. Já osobně jsem se věnoval hlavně funkční endoskopické chirurgii nosu a PND a chirurgii hlavy a krku se zaměřením na onkochirurgii. Dlouho jsem také vedl neurootologickou ambulanci na klinice u sv. Anny.

Proč jste se rozhodl nastoupit v naší nemocnici?

Ve svém profesním věku jsem chtěl, aby po mně něco zůstalo. Myslel jsem na fungující ORL oddělení regionální nemocnice, které bude mít dobrou pověst a bude dělat dobrou medicínu. Když jsem dostal nabídku od svého spolužáka z univerzity, který zde je ve funkci náměstka ředitelky pro léčebnu péči (MUDr. Jiří Jeřábek, Ph.D.), dlouho jsem neváhal.

Co nového plánujete v provozu ORL oddělení naší nemocnice?

Chtěl bych navázat na dobrou tradici tohoto oddělení i na plodnou spolupráci, kterou toto oddělení má tradičně s nadregionálními centry v Brně. Především je třeba zastabilizovat náš lékařský tým, což snad bude záležitostí maximálně měsíců. Následně rozšíříme portfolio péče, tedy nejeden zákrok, kvůli kterému by pacient musel být poslán do jiné nemocnice, nyní budeme schopni provádět zde. Také na ambulanci budeme moci provádět více výkonů (do budoucna bych chtěl poskytovat kompletní péči o sluch s výjimkou kochleárních implantátů, kde budeme spolupracovat s brněnskými klinikami), ale zde jsme závislí na dalších investicích.

Na co nového v oblasti péče či operativy se mohou Vaši pacienti těšit?

V nemocnici je špičkové vybavení a vedení nemocnice dává inovacím prostor. V tomto kontextu jsem již dohodl s kolegy chirurgy na společném programu chirurgie štítné žlázy – zapojení obou odborností by nám mohlo dát velkou konkurenční výhodu nad ostatními, protože budeme schopni přesahu do obou odborností například ve smyslu ošetření onkologicky postižených uzlin u nádorů štítné žlázy. Jsem rovněž pro užší spolupráci s privátním ambulantním sektorem, což do nemocnice přivede více pacientů.

Pane primáři, děkuji za rozhovor. Velmi nás těší, že se ORL pacientům třebíčského regionu blýská na lepší časy! Ať se Vám u nás hezky pracuje.


Mgr. Jitka Mácová, pracovník vztahů k veřejnosti, tisková mluvčí