Den melanomu opět odhalil závažná onemocnění kůže

Ve středu 24. května se v rámci evropského dne melanomu uskutečnila na kožním oddělení třebíčské nemocnice preventivní kontrola znamének.  Zájemci o bezplatné vyšetření kožních znamének přicházeli v rozmezí od osmi do dvou hodin odpoledne. Vyšetření znamének prováděly primářka oddělení MUDr. Věra Pavlasová a lékařka MUDr. Klára Benešová. Příležitost nechat se preventivně vyšetřit si nenechalo ujít sto čtrnáct osob.

„Prevence má obrovský význam,“ zdůrazňuje primářka Pavlasová. „Šest pacientů jsme převzaly do dispenzární péče a pozvaly znovu na podzim. Osm pacientů jsme objednaly k excisi suspektních ložisek na náš zákrokový sálek ještě na červen tohoto roku. Z těchto osmi pacientů byli čtyři pacienti se suspektním Basocelulárním karcinomem, čtyři pacienti s dysplastickými nevy na hraně počínajícího maligního melanomu. Histologický nález nám dá jasnou odpověď,“ komentuje výsledky vyšetření primářka Pavlasová.

„Blíží se nám léto, nezapomínejte na pravidlo 3K – krém, klobouk, košile,“ vzkazuje všem milovníkům slunce primářka kožního oddělení.

„Výsledky dne melanomu jsou jasným důkazem, že prevence má smysl. Včasné odhalení problému je předpokladem k úspěšné léčbě,“ komentuje výsledky preventivního dne na kožním oddělení ředitelka nemocnice Eva Tomášová. „Velmi děkuji lékařskému i nelékařskému personálu, který se této akce účastnil, především pak paní primářce Věře Pavlasové, která den melanomu v naší nemocnici pravidelně zaštiťuje,“ dodává ředitelka.

Nemocnice Třebíč s prevencí pokračuje dál. V září se veřejnost může těšit na den otevřených dveří a prevence, kde si mohou nechat změřit například nitrooční tlak, hodnoty cukru v krvi, vyšetřit hladinu cholesterolu, nechat posoudit riziko rakoviny prostaty, zkontrolovat tepny v mozku a mnoho dalšího. Na listopad nemocnice chystá praktický seminář na téma poskytnutí první pomoci.

Statistika vyšetřených pacientů

2019    66 osob