Cvičení složek IZS - Dopravní nehoda s velkým počtem zraněných a s únikem nebezpečné látky

Dne 3. května 2022 v dopoledních hodinách proběhlo v naší nemocnici cvičení složek IZS - Dopravní nehoda s velkým počtem zraněných a s únikem nebezpečné látky. Byl aktivován traumatologický plán.

Podle plánovaného scénáře došlo v areálu společnosti TREDOS v ulici Žďárského v Třebíči k čelnímu střetu autobusu s osobním automobilem převážejícím na přívěsném vozíku sudy s benzínem. Dvoučlenná posádka osobního vozidla zůstala po nehodě zaklíněná ve voze. V autobuse cestovalo v době nehody 18 cestujících, pouze sedm z nich vyvázlo ze střetu bez zranění. Při vzájemné kolizi autobusu a auta byla navíc sražena pětičlenná skupinka chodců. Na pomoc zraněným okamžitě vyrazili hasiči, zdravotníci a policisté.

Z havarovaného osobního vozidla a autobusu museli hasiči některé zraněné vyprostit za použití speciálního vyprošťovacího nářadí. Raněným hasiči poskytli předlékařskou první pomoc a následně je začali dle charakteru zranění třídit dle principů metody START (S – snadná, T – terapie, A – a, R – rychlé, T – třídění). Cílem této metody je stanovit prioritu transportu zraněných na stanoviště třídění raněných v prostoru poskytnutí zdravotní péče záchranáři zdravotnické záchranné služby. Celkově se při nehodě zranili 4 lidé těžce, 5 středně těžce a 8 lehce. Sedm cestujících z autobusu vyvázlo z nehody bez zranění a o život přišel jeden ze sražených chodců. Středně těžce a lehce zranění byli sanitními vozy převezeni do třebíčské nemocnice, ve které byl aktivován traumatologický plán. Těžce zraněné převezly sanitní vozy na heliport stanice profesionálních hasičů v Třebíči, odkud byli následně letecky transportováni do traumacenter.

Na havarovaných vozidlech provedli hasiči protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili. Při nehodě došlo k úniku benzínu z převážených sudů. Hasiči únik zlikvidovali položením pěnového koberce a zamezili dalšímu úniku benzínu ze sudů.

Společným cílem hodinu a půl trvajícího cvičení bylo pro složky IZS a další subjekty procvičit si vzájemnou komunikaci a koordinaci činností při řešení mimořádné události tohoto typu.

Děkujeme všem, kteří se do cvičení aktivně zapojili.

Zdroj: HZS Kraje Vysočina, ZZS Kraje Vysočina