Centrální sterilizace. Co obnáší práce na tomto oddělení? Pojďte nakouknout...

Pracoviště oddělení centrální sterilizace má bezprostřední návaznost na centrální operační sály, pro které zajišťuje dekontaminaci, předsterilizační přípravu a sterilizaci všech instrumentarií i zdravotnických prostředků určených k opakovanému použití. Zpět na operační sály je distribuován vysterilizovaný materiál i jednorázové rouškování potřebné k operačním výkonům.

Nemocnice Třebíč modernizovala centrální sterilizaci v roce 2020. Nově byly pořízeny dva velké parní sterilizátory. Jeden kombinovaný a druhý s formaldehydem, který umožňuje nízkoteplotní sterilizaci a dále malý sterilizátor, který slouží k urgentní sterilizaci materiálu. Zakoupeny byly také tři myčky instrumentária.

Centrální sterilizace je též využívána ostatními odděleními nemocnice a soukromými subjekty. Technologické postupy jsou zajištěny moderními technologiemi.

Co všechno má všeobecná sestra na starosti?

Práce na centrální sterilizaci je velmi různorodá. Sestra provádí kontrolu roztoků v mycích automatech. Zajišťuje dezinfekci endoskopů pro operační sály. Transportuje materiál, sterilizační a dekontaminační kontejnery do setovací místnosti. Sterilizační kontejnery vyloží netkanou textilií, víko opatří filtry. Kontroluje čistotu a funkčnost všech nástrojů. Kompletuje sady nástrojů do sterilizačních kontejnerů. Šicí jehly v jehelníku zkontroluje, doplní a ošetří.

Velmi důležité je dodržovat stanovené postupy.

Při nástupu na směnu sestra projde přes filtr, kde si oblékne operační halenu, kalhoty, čepici a přezuje obuv. Poté se seznámí s operačním programem dne.

Sestra balí jednotlivé nástroje, sady nástrojů, převazový materiál a ostatní zdravotnické prostředky určené ke sterilizaci do příslušných obalů. Materiál připravený ke sterilizaci přesouvá na navážecí vozík k příslušnému sterilizátoru. Pomocí navážecího vozíku přesouvá materiál do sterilizační komory a spouští sterilizační program. Každý cyklus zaznamená do sterilizačního deníku.

Po ukončení sterilizačního cyklu vyjme materiál ze sterilizační komory.  Závěrem kontroluje účinnost procesu, prověřuje celistvost obalů a třídí materiál na centrální operační sály a externí pracoviště dle žádanek.

Volná pracovní pozice - Všeobecná sestra na centrální sterilizaci s možností náborového příspěvku

Fotogalerie - ↓níže pod článkem↓

Youtube - Centrální sterilizace Nemocnice Třebíč