Trápí vás břišní kýla nebo rozestup přímých břišních svalů? Umíme to téměř bez jizev!

Třebíč, 24. 6. 2021 – Měsíc otevřené operační sály třebíčské nemocnice rozhodně nezahálí. Během čtvrtečního dopoledne proběhla pod taktovkou operatérů primáře chirurgického oddělení Jana Cagaše a lékaře Jiřího Jeřábka unikátní operace eTEP Rives-Stoppa. Jedná se o nový typ miniinvazivní (endoskopické) operace břišní kýly a diastázy (rozestupu) přímých břišních svalů.

Operace se zúčastnilo formou workshopu přímo na sále dalších devět lékařů, aby se novou operační metodu také naučili. Účast na operaci metodou eTEP Rives-Stoppa ocenili například páni primáři chirurgie Nemocnice Kroměříž a Vojenské nemocnice Brno, dorazili i lékaři z Nemocnice Havlíčkův Brod, Litomyšl, Havířov i Hranice.

A že se operatéři mají čím pochlubit! „Metoda eTEP Rives-Stoppa se celosvětově provádí teprve od roku 2016, v současnosti jsme jedno z mála středoevropských pracovišť, které tuto metodu používá. Výhodou je miniinvazivní přístup, tedy z několika malých zhruba jeden centimetr velkých vstupů jsme schopni reparovat kýlní defekty či diastázu a implantujeme rozsáhlou síťku bez nutnosti dlouhého dvaceti centimetrového řezu ve střední čáře, který je nutný při standardní otevřené operaci,“ vysvětluje výhody miniinvazivního přístupu primář Cagaš.

Pacientů s břišní kýlou i žen s poporodním rozestupem přímých břišních svalů se na Nemocnici Třebíč obrací velmi mnoho. „Jako žena velmi oceňuji, že naši chirurgové provádí tento typ operací s minimální jizvou, kratší dobou hospitalizace i pooperačního léčení,“ pochvaluje si novou operační metodu ředitelka Nemocnice Třebíč Eva Tomášová.

Účast na operacích prostřednictvím workshopu přímo na operačním sále nebo při větším počtu zájemců přenosem on-line operace v reálném čase do edukačního sálu v přízemí budovy O2 se zřejmě stane běžnou skutečností v třebíčské nemocnici. „Jsme rádi, že se můžeme o svoje bohaté zkušenosti podělit i s ostatními kolegy v oboru,“ dodává lékař Jiří Jeřábek.

Foto: Jitka Mácová (fotogalerie z operace)