Světový den ledvin v Nemocnici Třebíč

Nemocnice Třebíč připomene 10. března 2016 Mezinárodní den ledvin. Dialyzační středisko a nefrologická ambulance nabídne zdarma všem zájemcům jednoduché vyšetření, které může upozornit na případnou disfunkci ledvin. Chronická onemocnění tohoto životně důležitého orgánu přitom postihují až 10 % populace a jsou stále častější i u velmi mladých lidí.

Chronickým onemocněním ledvin trpí 1 z pěti mužů a 1 ze čtyř žen ve věku 65 až 74 let. Výjimkou není ani stanovení diagnózy i u velmi mladých lidí. Pro lidský organizmus jsou přitom ledviny nezbytné stejně jako srdce, či plíce. Zrádnost onemocnění je v tom, že pacienta nebolí a často bývá diagnostikováno až v pokročilém stavu.

„Veřejnost si je zřejmě rizika vědomá, a proto o vyšetření bývá velký zájem“, komentuje akci MUDr. Edita Richterová náměstkyně léčebné péče Nemocnice Třebíč: „aby bylo možné všechny zájemce uspokojit, otevřeme tentokráte dvě ambulance a to od 8:30 do 12 hodin. Omezení jejich činnosti mohu přinést jen nepředpokládané situace. “

K vyšetření je nezbytný vzorek ranní moči, ale není nutné, aby byl odebrán přímo v nemocnici. Zájemci o vyšetření si jej mohou přinést z domu. V čekárně při příchodu vyplní kontrolní dotazník a sestry zajistí vážení a měření tlaku. Následuje testování moči a vyhodnocení vyšetření u lékaře. „Nejvíce lidí přišlo v předešlých letech ihned po otevření ordinace a někteří tak čekali na výsledky delší dobu“ popisuje zkušenosti MUDr. Edita Richterová a doporučuje: „pokud někdo donese vzorek moči z domu, může přijít až na pozdější čas, kdy je čekárna výrazně volnější a bez front“.       

Vyšetření by měli absolvovat především ti, kteří mají vysoký tlak, cukrovku, kouří a v jejichž rodině se už dříve nemoci ledvin vyskytly. U těchto skupin je výskyt jednoznačně častější.

Onemocnění se nemusí v počátku nijak projevovat, mezi zjevné projevy pak může patřit bolest břicha nebo v zádech, krev nebo zákal v moči, otoky, svědění kůže, chudokrevnost a vysoký tlak. Čím dříve je nemoc ledvin diagnostikována, tím jednodušší je léčba a nižší je i riziko trvalého poškození ledvin.

Preventivní akci Nemocnice Třebíč zajišťuje Nefrologická ambulance sídlící v budově D. Světový den ledvin byl vyhlášen Mezinárodní federací pro nemoci ledvin společně s Mezinárodní nefrologickou společností. Cílem tohoto dne je zvýšit povědomí o nemocech ledvin, transplantaci a s tím souvisejícím dárcovství orgánů.


 

Partneři Nemocnice Třebíč

Kraj Vysočina - zřizovatel organizace
Město Třebíč
Skupina ČEZ
Zdravotní klaun
E-ambulance