Světový den ledvin v Nemocnici Třebíč

Dialyzační středisko a nefrologická ambulance Nemocnice Třebíč nabízí 12. března 2015 u příležitosti Mezinárodního dne ledvin zdarma možnost absolvovat všem zájemcům jednoduché vyšetření, které může upozornit na případné onemocnění ledvin. Chronická onemocnění tohoto životně důležitého orgánu postihují až 10 % populace a stále častější je onemocnění i u velmi mladých lidí.

„Onemocnění ledvin je zrádné v tom, že nemusí pacienta bolet a je diagnostikováno až v pokročilém stavu. Proto je vhodné nepodceňovat prevenci“ přibližuje problematiku MUDr. Hana Chmelíčková – lékařka dialýzy a nefrologické ambulance Nemocnice Třebíč. Chronickým onemocněním ledvin trpí 1 z 5 mužů a 1 ze 4 žen ve věku 65 až 74 let. Výjimkou není ale stanovení diagnózy i u mladších lidí. Pro lidský organizmus jsou přitom ledviny nezbytné stejně jako srdce, či plíce. Onemocnění se nemusí v počátku nijak projevovat, mezi zjevné projevy pak může patřit bolest břicha nebo v zádech, krev nebo zákal v moči, otoky, svědění kůže, chudokrevnost a vysoký tlak. Čím dříve je nemoc ledvin diagnostikována, tím jednodušší je léčba a tím nižší je i riziko trvalého poškození ledvin a rozvoj jiných souvisejících onemocnění.

Vyšetření by měli absolvovat především ti, kteří mají vysoký tlak, cukrovku, kouří a v jejichž rodině se už dříve nemoci ledvin vyskytly. U těchto skupin je výskyt jednoznačně častější.

Preventivní akci Nemocnice Třebíč zajišťuje Nefrologická ambulance sídlící v budově D. Vyšetření lze absolvovat bez objednání a návštěvník zároveň získá i další informace o prevenci a příznacích onemocnění ledvin. Ambulance bude otevřena od 9 do 12 hodin. Preventivní vyšetření není nutné absolvovat nalačno, ani nosit moč.

Světový den ledvin byl vyhlášen Mezinárodní federací pro nemoci ledvin společně s Mezinárodní nefrologickou společností. Cílem tohoto dne je zvýšit povědomí o nemocech ledvin, transplantaci a s tím souvisejícím dárcovství orgánů.

Upozornit na tento den a riziko onemocnění ledvin může každý zveřejněním osobní fotografie se sklenicí  čisté vody v ruce na sociálních sítích. Sklenka čisté vody je symbolické gesto pro každodenní prevenci. Osobní příspěvek nezapomeňte označit hashtagem: #svetovydenledvin.  

 
 
 

Partneři Nemocnice Třebíč

Kraj Vysočina - zřizovatel organizace
Město Třebíč
Skupina ČEZ
Zdravotní klaun
E-ambulance