Nemocnice Třebíč preventivní akcí připomene Mezinárodní den rakoviny

Nemocnice Třebíč připomene Mezinárodní den rakoviny preventivní akcí za měřenou na jedny z nejčastějších onemocnění. Ve středu 4. února v poradně na recepci bude lékař návštěvníky upozorňovat na hlavní rizika a ty s příznaky onemocnění nasměřuje do odborných ordinací. Od 13 do 16 hodin budou mimořádně otevřeny urologická, gynekologická, kožní a gastroenterologická ordinace. Standardně bude v daném čase otevřená i ordinace plicní. Projít prvotním vyšetření a domluvit si následné kroky mohou až desítky zájemců.

„Čeští muži jsou na prvním místě ve světě a ženy na devátém v počtu výskytu karcinomů tlustého střeva a konečníku“ vyjmenovává jeden z důvodů preventivní akce MUDr. Edita Richterová náměstkyně pro léčebnou péči Nemocnice Třebíč a dodává: „Na prvních místech je Česko i ve výskytu rakoviny kůže. Včasné rozpoznání přitom jednoznačně dává šanci na úplné vyléčení.“ Preventivní akce a návštěva lékaře v poradně, nebo v odborné ordinaci návštěvníkům nepřinese úplné vyšetření a jednoznačné výsledky. To je často náročnější proces. Nabízí ale prostor pro získání základních informací, domluvu vyšetření a hlavně prvotní kontakt s lékařem a možnost ztráty zbytečného ostychu, či nejistoty.
Důležitost podobného včasného vyšetření popisuje Edita Richterová: „ Svědomité pacientky absolvují každoroční gynekologické vyšetření, jehož součástí je mimo klinického často i ultrazvukové vyšetření.  Tímto jsou zachycovány nádory ženských orgánů v časných stádiích. Z 29 zachycených karcinomů děložního hrdla jich bylo 26 v počátečním stádiu a to je předpokladem úplného a úspěšného vyléčení.“

Riziko nádorového onemocnění se týká velké části populace. Ty nejčastější v České republice jsou u mužů karcinom prostaty a tlustého střeva. Ženy nejvíce ohrožuje karcinom prsu a konečníku. „Nechceme šířit paniku, nebo hypotetického strašáka, chceme lidi upozornit na skutečné riziko“ přidává vysvětlení ředitelka Nemocnice Třebíč Ing. Eva Tomášová a dodává: „snažíme se umožnit preventivní vyšetření i posouváním ordinačních dob do odpoledních a podvečerních hodin i možností objednání pomocí eAmbulance přes internet. Je dobré myslet na své zdraví.“ Součástí kontaktního místa u recepce, kde lékař odpoví na dotazy návštěvníků týkající se prevence a příznaků onemocnění a bude schopný je nasměřovat na odpovídající odborné ordinace, bude i simulátor samovyšetření na rakovinu prsu. Muži a ženy si budou moci vyzkoušet naleznutí „podezřelé“ bulky na modelu ženského ňadra. „Statistiky o výskytu nádorových onemocnění v České republice jsou alarmující, ale faktem je, že je to i díky důkladné prevenci. Onemocnění jsou tak zachyceny v raném stádiu a výrazně stoupá procento úspěšné léčby“ zdůrazňuje Edita Richterová význam podobných akcí: „ v jiných zemích tolik nálezů není, ale procento úspěšnosti léčby je výrazně nižší.“            

V rámci vědeckých průzkumů bylo například prokázáno, že jedním z faktorů způsobujících nádorové onemocnění je obezita. Zdravý životní styl a kontrola hmotnosti je tak krokem správným směrem, ale ne všespasitelným a jediným. Pokud chcete získat více informací, máte obavy z některých příznaků a jste rozhodnuti je řešit, můžete přijít 4. 2. 2015 od 13 do 16 hodin do Nemocnice Třebíč.


 
 
 

Partneři Nemocnice Třebíč

Kraj Vysočina - zřizovatel organizace
Město Třebíč
Skupina ČEZ
Zdravotní klaun
E-ambulance