Nemocnice Třebíč pokračuje ve vzdělávání diabetiků

Nemocnice Třebíč 21. března začne druhý ročník kurzu určeného pro diabetiky. Šest pacientů navštěvujících specializovanou ambulanci a podstupující léčbu bez aplikace inzulinu absolvuje seminář zaměřený na všechny oblasti spojené s problematikou diabetu. Lektory jsou proto lékař diabetolog, diabetologická sestra, nutriční terapeutka i fyzioterapeutka. Účastníci jsou cíleně vytipováni z řad pacientů, aby obsah kurzu mohl mít co největší dopad na jejich zdraví.

„V loňském roce proběhl první ročník podobné akce a vyzkoušeli jsme si, že v úzkém kruhu posluchačů má cílená příprava velmi dobrý dopad. Proto není vhodné a možné otevřít kurz široké veřejnosti a velkému počtu lidí. Význam kurzu by mohl být výrazně nižší,“ vysvětluje zacílení náměstkyně pro léčebnou péči Nemocnice Třebíč MUDr. Edita Richterová. V průběhu kurzu bude diabetologické ambulance sledovat laboratorní ukazatele účastníků, tak bude možné v závěru vyhodnotit výsledky dle pregnantních výsledků, nejen podle někdy subjektivních hodnocení účastníků.


„V loňském roce byl například velký zájem o výživu mimo domov. Z tohoto důvodu jsme poslední lekci absolvovali v restauraci, kde účastníci mohli ochutnat zdravou, lehkou a vyváženou večeři. Dle jejich slov nikdy nevěřili tomu, že by zdravé jídlo mohlo tak dobře chutnat,“ přiblížila náplň nutriční terapeutka Mg.  Zdena Bartošová. Obsah kurzu bude i tentokrát podle jedné z lektorek diabetologické sestry Jany Klinerové zaměřen na pozdní komplikace diabetu (diabetická noha), nebo na problémy spojené s osobním životem jako je řízení osobního vozidla, či sexuální život. V lekci zaměřené na pohybovou aktivitu budou mít účastníci kurzu možnost s přítomnou fyzioterapeutkou probrat vhodné a v praxi použitelné způsoby rutinního i aktivního pohybu.


„Cílem projektu je posoudit možnosti a efektivitu ambulantních skupinových edukací diabetiků. Jde o včasnou intenzivní terapii diabetu v souladu s doporučenými postupy s využitím intenzivní komplexní léčby, což je postup zásadně ovlivňující prevenci pozdních komplikací diabetu,“ komentuje náměstkyně pro léčebnou péči Nemocnice Třebíč MUDr. Edita Richterová.

Kurz bude detailně vyhodnocen a výsledky poslouží jak odborníkům a specialistům Nemocnice Třebíč, tak budou dostupné veřejnosti. V obecném shrnutí by měly tvořit obsah jedné z přednášek, které zaměstnanci nemocnice pravidelně zajišťují ve spolupráci s odborem Zdravé město Třebíč v Městské knihovně pod názvem cyklu “Nebojte se zeptat svého lékaře“.   


                   
 
 

Partneři Nemocnice Třebíč

Kraj Vysočina - zřizovatel organizace
Město Třebíč
Skupina ČEZ
Zdravotní klaun
E-ambulance