Nemocnice Třebíč otevřela Centrum léčby závislosti na tabáku

Centrum léčby závislosti na tabáku otevřela od začátku dubna Nemocnice Třebíč. Ambulance odvykání kouření je součástí plicního oddělení. Otevřena je každé pondělí od čtrnácti do šestnácti hodin a zájemci o využití jejích služeb se musí telefonicky dopředu objednat na telefonickém čísle 568 809 682.
„Vstupní vyšetření a pohovor s novým klientem zabere zhruba 60 minut, pokud by někdo přišel neobjednán, mohl by zbytečně vysedávat v čekárně, proto je objednání spíše vstřícným krokem“ vysvětluje MUDr. Zdeněk Beránek: „každá další kontrola zabere zhruba půl hodiny, přičemž se s klientem setkáme na začátku léčby dva měsíce po sobě a pak zhruba jednou za čtvrt roku.“
Samotné léčbě předchází důkladné vyšetření, včetně snímku plic. Následuje dle rozhodnutí lékaře předepsání léků snižujících závislost, nebo náhradní nikotinové preparáty.       
„Kouření ročně zabijí asi 6 milionů lidí, z nichž asi desetinu tvoří pasivní kuřáci, a pokud bude stoupající trend kouření pokračovat, dosáhne do roku 2030 počet mrtvých 8 milionů ročně“ upozorňuje na důvody k podstoupení léčby Zdeněk Beránek: „je alarmující, že v Česku kouří asi 2 miliony lidí a z toho 250 tisíc do 18 let.“
Centrum léčby závislosti na tabáku v rámci plicního oddělení sídlí v budově M ve druhém poschodí. V současné době je pro pojištěnce VZP vyšetření hrazeno ze všeobecného zdravotního pojištění, u ostatních zdravotních pojišťoven probíhá schvalovací proces.
 

Partneři Nemocnice Třebíč

Kraj Vysočina - zřizovatel organizace
Město Třebíč
Skupina ČEZ
Zdravotní klaun
E-ambulance