„Lehká jídla“ v naší nemocnici

Vážení přátelé,
Konečně se blíží čas dovolených a zaslouženého odpočinku. Léto přišlo velmi rychle a tak Vás možná zaskočila rychlá výměna zimního oblečení za letní a s tím spojené pátrání po zaručených dietách slibujících rychlé zhubnutí. Dovolte nám proto pár slov z pohledu nutričního terapeuta, týkajících se této problematiky.
Rozumné hubnutí je pomalé hubnutí, vedoucí k trvalému výsledku bez následných „jojoefektů“ dosažených změnou životního stylu. V jídelníčku by i při redukci hmotnosti měly být zastoupeny všechny základní živiny (sacharidy, tuky a bílkoviny) ve správném poměru, strava by měla taktéž obsahovat dostatek vitaminů, minerálních látek a vlákniny.
Naše nemocnice Vám vychází vstříc s nabídkou „lehkého jídla“, neváhejte ji proto využít!Požadavky na „lehké jídlo“ menu č. 3:
Lehce stravitelné: volba druhu masa: libové maso (především bílé - ryba, drůbež, červené – vepřová kýta, kotleta a hovězí zadní), technologická úprava: vaření, dušení, pečení, grilování, ne smažení
Dietní: „lehké jídlo“ neřeší specifika dietních omezení (jako je celiakie, laktózová intolerance, onemocnění GIT) - pokud máte některý z těchto problémů lépe volit menu č. 5 – dieta šetřící, v případě nesnášenlivosti lepku pak diety bezlepkové
Zdravé: výběr potravin s vyšším obsahem vlákniny, vitaminů a minerálních látek, méně živočišných a více rostlinných tuků (celozrnné pečivo, luštěniny, zelenina, ovoce, libové maso, oleje i majonéza)
Vyvážené: celkové složení (nutriční hodnoty) odpovídají nejnovějším doporučením pro obyvatele ČR, http://www.vyzivaspol.cz/vyzivova-doporuceni-dokumenty/Dobře sytící: dostatečné zastoupení kvalitních bílkovin (hodnota bílkovin ideálně, 20-30g bílkovin na porci)
Redukční a určené k udržení hmotnosti: energetická hodnota je v rozmezí 1700 – 2500 kJ, tak aby mohl každý strávník s touto hodnotou dále kalkulovat a přizpůsobit stravu ve zbytku dne svým požadavkům na redukci nebo udržení hmotnosti s ohledem na jeho energetický výdejDoufáme, že jste s nabídkou jídel spokojeni a vyberete si i při dodržování správné životosprávy, přejeme vám dobrou chuť!!!!
V případě jakýchkoliv připomínek ke stravě nebo potřeby individuální konzultace týkající se vaší výživy se na nás neváhejte obrátit!http://www.nem-tr.cz/cze/ambulance/nutricni-poradna/
Pro podporu vašeho zdraví připravujeme další nutriční rady, výzvy a zajímavé informace!
Za oddělení Nutriční terapie Mgr. Zdeňka Bartošová a za stravovací provoz Mgr. Jana Zimolová
 

Partneři Nemocnice Třebíč

Kraj Vysočina - zřizovatel organizace
Město Třebíč
Skupina ČEZ
Zdravotní klaun
E-ambulance