Den otevřených dveří chirurgické ambulance

Dveře chirurgické ambulance budou v Nemocnici Třebíč otevřené zcela netradičně i v sobotu 23. 5. 2015. Ordinační hodiny v rámci Dne otevřených dveří budou určené lidem, které trápí zdravotní problémy směřované k chirurgické odbornosti, ale zatím neměli čas, nebo odvahu lékaře vyhledat. Vyšetření a poradna se proto nejvíce zaměří na kýly, křečové žíly, nebo bolesti v oblasti žlučníku a podobně.

Příchod jara může výrazně zhoršit zdravotní problémy a některé mohou omezovat a vadit. Dámy vymění kalhoty za sukně a nohy s křečovými žílami nevypadají hezky. Práce na zahradě a chalupě s následným grilováním může notně rozbouřit žlučník, nebo zkomplikovat problémy s kýlou. „Nejde jen o estetiku, kdy kýla, nebo žíly nevypadají hezky, ale pokud zůstanou neléčené, mohou přerůst v jen velmi těžko řešitelný problém“, říká primářka chirurgie Nemocnice Třebíč MUDr. Jana Nechvátalová a jako příklad dodává: „nevzhledné a bolestivé křečové žíly jsou více než jen kosmetický problém. Mohou být známkou závažné poruchy, která vyústí v zánětlivou komplikaci, chronické kožní defekty - tzv. bércové vředy, které následně pacienta obtěžující i několik  let a mnohdy i po celý život.“ Navíc v pooperačním období mohou křečové žíly přispívat i k hlubokým zánětům žilního systému, proto při řadě ortopedických plánovaných výkonů na  dolních končetinách – např. totální endoprotézy kyčle, kolen, ortoped – operatér požaduje  jejich odstranění jako prvotní krok.

Další problém mohou být kýly – tříselné, či břišní stěny v různých lokalizacích. Pokud je chce pacient vyřešit, jedinou možností je operační řešení. „Při odkládání rozhodnutí dochází ke zvětšení kýly, což může pacientovi vadit i z estetického hlediska“, dodává MUDr. Nechvátalová: „následně z toho pak vyplývá i složitější operační výkon, prodloužení hojení a pooperační rekonvalescence.“ Výrazně závažnou komplikací, která pacienta ohrožuje i na životě je uskřinutí kýly.

Odborná ambulance chirurgie Nemocnice Třebíč bude 23. 5. 2015 otevřena od 10 do 16 hodin. Zájemci ji najdou v pavilonu CH, v prvním patře.  
 
 

Partneři Nemocnice Třebíč

Kraj Vysočina - zřizovatel organizace
Město Třebíč
Skupina ČEZ
Zdravotní klaun
E-ambulance