Den melanomu v Nemocnici Třebíč

Nemocnice Třebíč podpoří tradiční preventivní akci Evropský dne melanomu. V pondělí 11. 5. 2015 bude v dopoledních i odpoledních hodinách otevřena kožní odborná ambulance. Zájemci mohou využít nabídky vyšetření znamének s podezřením na melanom. 

 Rakovina kůže přitom ohrožuje stále více lidí. Počet případů této velmi nebezpečné formy zhoubné choroby za posledních patnáct let narostl téměř o 90 procent. Může za to i nový životní styl, kdy Češi častěji jezdí na dovolenou k moři a opalují se v soláriích. Melanomy tvoří v České republice čtvrtinu všech druhů nádorů. Prevence je proto nejúčinnější cestou ke zdraví. „Mnohem častěji onemocní ženy, ale trochu paradoxně častěji umírají muži“, komentuje výskyt onemocnění primářka kožního oddělení Nemocnice Třebíč MUDr. Věra Pavlasová a dodává: „je to dáno tím, že ženy svoji kůži více pozorují a starají se o ni, případné změny tak objeví dřív než muži.“ Nejrizikovější skupinou jsou lidé s bílou kůží a větším počtem znamének. Na slunci se neopálí, ale zrudnou. Přitom stačí pouhá tři spálení kůže během života a riziko onemocnění melanomem se zvětší až dvojnásobně.

„Pokud je melanom malý, je možnost vyléčení bezmála stoprocentní, ale v případě pozdního zjištění klesá úspěšnost léčby až na 40 %“, vypočítává statistiku MUDr. Pavlasová. Kvůli melanomu v Česku ročně zemře až 300 lidí. Jde ale často o úmrtí „zbytečná“, protože melanom je jediný nádor, který si každý může objevit sám a včas.

Ordinační doba bude v rámci Dne melanomu v Nemocnici Třebíč dne 11. 5. od 8 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin. Otevřeny přitom budou souběžně dvě ordinace. Jedna pro objednané klienty a druhá pro zájemce o „rychlé“ vyšetření a kontrolu. Kožní oddělení je v pavilonu M.

 „Nutno podotknout, že v měsíci květnu nejde o jedinou preventivní akci. V úterý dne 5. 5. jsme připomněli Světový den hygieny rukou a 13. 5. 2015 se spoluúčastníme na akci upozorňující na nebezpečí rakoviny plánovanou na Karlovo náměstí v Třebíči“, upozorňuje ředitelka nemocnice Ing. Eva Tomášová a dodává na závěr: „výjimečný bude i Den otevřených dveří chirurgické odborné ambulance dne 23. 5. 2015, který je určený všem s dosud nediagnostikovanými zdravotními problémy jako poradna a možný prvotní kontakt se specializovaným lékařem“. 
 
 

Partneři Nemocnice Třebíč

Kraj Vysočina - zřizovatel organizace
Město Třebíč
Skupina ČEZ
Zdravotní klaun
E-ambulance