Ambulance pro odvykání kouření

V třebíčské nemocnici funguje pod plicním oddělením již 2 roky  ambulance pro odvykání kouření, oficiálně se nazývá Centrum léčby závislosti na tabáku. Otevřená je pro zájemce, kteří chtějí skoncovat se svým zlozvykem z řad zaměstnanců nemocnice i široké veřejnosti. Oficiálně funguje každé pondělí od 14 do 16 hodin, objednat se můžete po dohodě na telefonním čísle plicní ambulance nemocnice 568 809 682.
Statistiky hovoří jasně - 1/5 až 1/4 obyvatel České republiky kouří. Začít je jednoduché, naučí se to většinou každý sám a bez pomoci, ale přestat je o mnoho těžší.
Pokud chce člověk přestat úplně sám bez pomoci, je úspěšnost jeho rozhodnutí velice nízká – jen něco mezi 2% až 3%.
Naopak ti, kteří se zlozvyku zbavují za pomoci rad odborníků, ať již pomocí psychosociální intervence, či  s pomocí medikamentů, již mají úspěšnost vyšší - 35 až 40%. Této úspěšnosti ale dosahují  jen zaběhnutá oficiální centra odvykání kouření.
Nejdůležitější je v boji s kouřením vždy ale  pevná vůle. Jsme rádi, když na vyšetření či konzultace přicházejí lidé, kteří  se sami spontánně rozhodli přestat se svým zlozvykem, ne ti lidé, kteří byli někým posláni.V naší ambulanci pro odvykání kouření právě těmto podáváme pomocnou ruku a radíme, jak se svým zlozvykem nejlépe přestat. Po prvotním vyšetření v ambulanci pro odvykání přistupujeme ke každému jednotlivci přísně individuálně.

Pokud psychosociální intervence je neúspěšná, přichází další krok, kdy předepisujeme a doporučujeme náhradní nikotinovou terapii nebo i léky, které snižují chuť na cigaretu.

Pacienti mohou přijít  na vyšetření po objednání se do Centra léčby závislosti na tabáku. Vyšetření je většinou zdravotních pojišťoven hrazeno a dokonce tyto přispívají na pomůcky nebo na léky, které zde předepisujeme.
 

Partneři Nemocnice Třebíč

Kraj Vysočina - zřizovatel organizace
Město Třebíč
Skupina ČEZ
Zdravotní klaun
E-ambulance