Gynekologie | Zákrokové sálky a porodnická ambulance

Umístění: Purkyňovo nám. 2 / budova G /4. poschodí

Tel.: 568 809 361, e-mail: salkygyn@nem-tr.cz

S platností od 1. 1. 2016 hradí pacient při ošetření mimo stanovenou ordinační dobu regulační poplatek ve výši 90,- Kč.

Kardiotokografie
Od 36. týdne těhotenství jsou většinou budoucí maminky posílány svým gynekologem k monitorování kardiotokografem – CTG (těhotné toto vyšetření nazývají slengově „pásy“). Kardiotokografie je přístrojové monitorování akce srdeční plodu a děložních stahů matky. Srdce plodu tepe asi 2x rychleji než srdce maminky. Frekvence srdečních ozev se pohybuje v rozmezí asi 120 –160 úderů za minutu. Monitorování je vhodné ambulantně kontrolovat 1x týdně až do porodu. Doba testu je 20 – 30 min. Monitorování se provádí každý den dopoledne v prostorách gynekologických zákrokových sálků (budova G, poslední patro) nebo na porodním sále (Pavilon pro matku a dítě - budova M - 4. podlaží).

Ambulance pro potermínové gravidity - Amnioskopie
Tato ambulance se nachází v prostorách zákrokových sálků gynekologie (poslední patro budovy G). Pokud budoucí maminka překročí období termínu porodu (tzv. přenášení), je jí doporučeno vyšetření v naší ambulanci zkušeným porodníkem. U těhotné ohodnotí zralost porodních cest a může připojit i doplňková vyšetření: kardiotokografii a ultrazvukové vyšetření (biometrie, dopplerovské vyšetření, biofyzikální profil), ev. amnioskopii. Amnioskopie je vyšetřovací metoda, při níž se v gynekologické poloze tubusem zavedeným přes pochvu do děložního hrdla pozoruje barva plodové vody a plodové obaly. Vyšetření se provádí většinou v pondělí, středu a pátek mezi 8:00 a 10:00 hodinou.

Malé ambulantní zákroky
Na zákrokových sálcích našeho oddělení se rovněž provádí malé ambulantní zákroky. Na základě doporučení obvodním gynekologem a objednání na tel. č. 568 809 348, přichází pacientka na ambulanci gynekologicko porodnického oddělení (budova G v přízemí). Je provedeno základní vyšetření – Tk, TT a pacientka je seznámena s předpokládaným průběhem zákroku. Po provedení zákroku zůstává odpočívat 2 hodiny na pokoji zákrokových sálků a poté je poučena a propuštěna domů.

Urogynekologické vyšetření
Urogynekologická vyšetření se provádějí na základě doporučení obvodního gynekologa a objednání k tomuto vyšetření při potížích s nechtěným únikem moči.
Lékař při tomto vyšetření stanoví příčinu samovolného, nechtěného, nekontrolovaného úniku moči a doporučí potřebnou léčbu. Nejdříve klientka vyplní dotazník, poté následuje kompletní gynekologické vyšetření. Lékař vyšetří moč na možnou přítomnost infekce v močových cestách. Následuje cystometrie - pomalé naplnění močového měchýře fyziologickým roztokem. Tím se ukáže funkční a maximální kapacita močového měchýře a schopnost stažení svěrače močové trubice. Pod ultrazvukovou kontrolou se pak dále stanoví uložení a schopnosti močové trubice, hrdla močového měchýře a další údaje nutné ke stanovení správné diagnozy a léčby. Vyšetření je zcela bezbolestné.
Vhodným doplňkem při léčbě inkontinence je posilování svalů pánevního dna, o kterých je klientka rovněž poučena. Cvičení pánevního dna může každá žena provádět doma nebo se může účastnit vedeného cvičení na posílení pánevního dna (informace na tel.č. 602 116 073 nebo na www.zenyatehotne.cz).

Ordinanční hodiny

Pondělí - pátek  7:30 - 12:00  kardiotokografie - CTG
Pondělí  8:00 - 10:00  amnioskopie
  10:30 - 12:00  urogynekologická vyšetření